ΜΑΘΗΤΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΧΕΙΡΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ

Μαθητικοί Αγώνες Χειροσφαίρισης

Δημοτικών Σχολείων Α΄ Αθήνας

Την Τετάρτη 26 Νοεμβρίου 2014, οκτώ μαθητές της Ε΄ τάξης και οκτώ μαθητές της ΣΤ΄ τάξης αποτέλεσαν την ομάδα χειροσφαίρισης του σχολείου μας και συμμετείχαν στους αγώνες χειροσφαίρισης πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης των σχολείων της Α΄ Αθήνας.

Η διοργάνωση πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις του Πανελληνίου Γυμναστικού Συλλόγου και έλαβαν μέρος δεκατρία δημοτικά σχολεία των Αθηνών. Οι μαθητές μας βίωσαν ευχάριστες και δημιουργικές στιγμές. Γνώρισαν το άθλημα της χειροσφαίρισης σε πραγματικές συνθήκες. Συνεργάστηκαν μεταξύ τους, έκαναν καινούριες γνωριμίες με μαθητές άλλων σχολείων και έδειξαν τον απαιτούμενο σεβασμό στους συμπαίκτες τους, στους αντιπάλους τους αλλά και στους διοργανωτές. Βίωσαν τη νίκη αλλά και την ήττα και κατέλαβαν μια αξιόλογη θέση στην κατάταξη.

Ελπίζουμε η συμμετοχή των παιδιών να αυξήσει το ενδιαφέρον τους για τον αθλητισμό, ώστε να επιτευχθεί ο στόχος της δια βίου άσκησης.

handball2015