ΕΓΓΡΑΦΕΣ Α ΤΑΞΗΣ 2024-2025

Στην Α΄ Δημοτικού το σχολικό έτος 2024 – 2025 εγγράφονται παιδιά που γεννήθηκαν το 2018.

Από την 1η έως τις 20 Μαρτίου 2024 θα πρέπει οι γονείς-κηδεμόνες να υποβάλουν σχετικές αιτήσεις-υπεύθυνες δηλώσεις εγγραφής στο σχολείο μας, εφόσον κατοικούν στα όρια της σχολικής μας περιφέρειας, προσκομίζοντας τα εξής δικαιολογητικά:

α) Πιστοποιητικό Γέννησης: θα το αναζητήσει - για τους ημεδαπούς μαθητές/τριες το σχολείο, μέσω του πληροφοριακού συστήματος του Υ.ΠΑΙ.Θ.Α. Οι αλλοδαποί μαθητές/τριες εγγράφονται στην Α’ τάξη αφού προσκομίσουν ληξιαρχική πράξη γέννησης ή ομοειδές πιστοποιητικό, επίσημα μεταφρασμένο, χωρίς να είναι απαραίτητη η πρόσφατη ημερομηνία έκδοσης, καθώς και τα λοιπά δικαιολογητικά.

β) Βεβαίωση Φοίτησης από το Νηπιαγωγείο.

γ) Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας του κηδεμόνα τού/τής μαθητή/τριας (λογαριασμός ΔΕΗ, εκκαθαριστικό σημείωμα εφορίας, συμβόλαιο αγοράς ή ενοικίασης οικίας θεωρημένο από την εφορία).

δ) Ατομικό Δελτίο Υγείας μαθητή (το έντυπο διατίθεται στο διαδίκτυο ή από το σχολείο και μπορεί να κατατεθεί το αργότερο έως την 1/9/2024).

ε) Βιβλιάριο Εμβολίων του/της μαθητή/τριας, ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, από το οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα εμβόλια που προβλέπονται και είναι ενταγμένα στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών.

Στην περίπτωση μαθητών/τριών με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες οι γονείς/κηδεμόνες συνυποβάλλουν γνωμάτευση από Κ.Ε.ΔΑΣΥ. ή δημόσιο ιατροπαιδαγωγικό κέντρο ή άλλη δημόσια αρμόδια υπηρεσία, χωρίς αυτή να αποτελεί προϋπόθεση εγγραφής.

Οι εγγραφές θα πραγματοποιούνται τις εργάσιμες ημέρες από 1 έως και 20 Μαρτίου 2024, από 9: 00 έως και 12:00, στο γραφείο της Διεύθυνσης του σχολείου.

Εγγραφές εκτός των σχολικών ορίων μας, δεν γίνονται αποδεκτές.

Για διευκρινίσεις και για εγγραφές εκτός των ανωτέρω ωρών, μπορείτε να επικοινωνείτε με το σχολείο στο τηλέφωνο 210 2286090 ή στο ηλ/κό ταχυδρομείο: mail@46dim-athin.att.sch.gr

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΕΓΓΡΑΦΩΝ 2024-2025

ΟΡΙΑ 46ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΑΘΗΝΩΝ