ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΣΤΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

Αξιότιμες κυρίες Διευθύντριες, Αξιότιμοι κύριοι Διευθυντές,

Tο Κολλέγιο Αθηνών προσκαλεί μαθητές της 6ης Δημοτικού να συμμετάσχουν στις Εισαγωγικές Εξετάσεις για την α’ Γυμνασίου, που θα πραγματοποιηθούν το Σάββατο, 6 Απριλίου 2024, 08:30-13:30, στις εγκαταστάσεις του Κολλεγίου στο campus Ψυχικού (Στεφάνου Δέλτα 15, Ψυχικό).

Για τη σχολική χρονιά 2024-25 το Κολλέγιο θα προσφέρει:

• τη δυνατότητα ολικής ή μερικής οικονομικής στήριξης στους/στις εξήντα (60) πρώτους/ες μαθητές/μαθήτριες που θα επιτύχουν την εισαγωγή τους στην α’ Γυμνασίου, με κριτήριο την οικονομική κατάσταση της οικογένειάς τους. Οι αποφάσεις θα ληφθούν βάσει των  κριτηρίων του Προγράμματος Υποτροφιών του Κολλεγίου.
  • μέχρι έξι (6) πλήρεις Υποτροφίες σε μαθητές που θα αριστεύσουν στις Εισαγωγικές Εξετάσεις, ανεξαρτήτως οικονομικής κατάστασης.
  • μέχρι τρεις (3) πλήρεις Υποτροφίες Ειδικού Ενδιαφέροντος σε μαθητές/μαθήτριες μεταξύ των πρώτων εξήντα (60) επιτυχόντων που παρουσιάζουν τεκμηριωμένα εξαιρετικές επιδόσεις και ειδικές διακρίσεις στα Αθλητικά ή στη Μουσική ή στα Εικαστικά.

Από το 1925, το Κολλέγιο παρέχει οικονομική βοήθεια σε άξιους μαθητές, οι οποίοι δεν διαθέτουν τα απαραίτητα οικονομικά μέσα για τη μόρφωσή τους. Το Πρόγραμμα Υποτροφιών αποτελεί ακρογωνιαίο λίθο της παιδαγωγικής-κοινωνικής φιλοσοφίας του Σχολείου και θεμελιώδες στοιχείο της ξεχωριστής «φυσιογνωμίας» του. Για το σχολικό έτος 2023-24 το Κολλέγιο έχει ήδη διαθέσει πάνω από 4.200.000 Ευρώ για υποτροφίες.

Όλες, ανεξαιρέτως, οι Υποτροφίες θα συνεχίζουν να παρέχονται στους μαθητές/ στις μαθήτριες μέχρι την αποφοίτησή τους, εφόσον εξακολουθούν να πληρούνται οι προϋποθέσεις βάσει των οποίων αυτές χορηγήθηκαν.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το Πρόγραμμα Υποτροφιών μπορούν οι ενδιαφερόμενοι να απευθύνονται στο Γραφείο Υποτροφιών (τηλέφωνα: 210-6798135, 210-6798100 εσωτ. 4775, e-mail:scholarships@athenscollege.edu.gr)

Εισαγωγικές Εξετάσεις

Οι υποψήφιοι/ες μαθητές/μαθήτριες θα πρέπει να λάβουν μέρος σε γραπτές εξετάσεις, που πραγματοποιούνται για την εισαγωγή μαθητών/μαθητριών στην α’ Γυμνασίου του Κολλεγίου Αθηνών.

Τα εξεταζόμενα μαθήματα είναι:

• Ελληνικά
  • Μαθηματικά
  • Αγγλικά

Η εξεταστέα ύλη για τις εξετάσεις των παραπάνω μαθημάτων βρίσκεται στον ιστότοπο www.athenscollege.edu.gr ακολουθώντας το μονοπάτι: «Εισαγωγή Μαθητών» ð «Γυμνάσιο-Λύκειο: Διαδικασία Εισαγωγής»

Καθεμία από τις τρεις δοκιμασίες (Ελληνικά, Μαθηματικά, Αγγλικά) διάρκειας 75 λεπτών θα βαθμολογηθεί με άριστα τις 100 μονάδες και βάση τις 50 μονάδες. Οι γονείς των υποψηφίων που αντιμετωπίζουν κάποιου είδους μαθησιακή δυσκολία (πιστοποιημένη από δημόσιο φορέα) πρέπει να επισυνάψουν την αντίστοιχη γνωμάτευση. Οι υποψήφιοι/υποψήφιες που δεν θα συγκεντρώσουν τη βάση (50%) – έστω και σε ένα από τα τρία παραπάνω μαθήματα – θα αποκλεισθούν.

Θα εισαχθούν μαθητές και μαθήτριες κατά απόλυτη σειρά επιτυχίας και σύμφωνα με τον αριθμό των διαθέσιμων θέσεων με κριτήριο το άθροισμα των βαθμών στις δοκιμασίες Ελληνικών, Αγγλικών και Μαθηματικών. Η βαθμολογία θα ανακοινωθεί στους γονείς εγγράφως μέσω email και δεν θα υπόκειται σε οιαδήποτε επανεξέταση ή αναθεώρηση.

Αιτήσεις μπορούν να υποβληθούν στο Γραφείο Εισαγωγής Μαθητών μέχρι την Τρίτη, 26 Μαρτίου 2024 (Στεφάνου Δέλτα 15, Ψυχικό, τηλέφωνα: 210-6798138, 210-6741349 και e-mail: adm_off@athenscollege.edu.gr ή akoutiva@athenscollege.edu.gr).

Ενημερωτικές συναντήσεις γονέων

Οι Διευθυντές των Γυμνασίων πραγματοποιούν ενημερώσεις για τα προγράμματα σπουδών και την εκπαιδευτική και την παιδαγωγική φιλοσοφία του Σχολείου. Έχουν προγραμματισθεί ενημερωτικές συναντήσεις στο Θέατρο Χωρέμη εντός του Μπενακείου Διδακτηρίου στο campus Ψυχικού (Στεφάνου Δέλτα 15, Ψυχικό):

• τη Δευτέρα, 29 Ιανουαρίου 2024 (17:00)
  • τη Δευτέρα, 26 Φεβρουαρίου 2024 (17:00)

Θα ακολουθήσει περιήγηση στις εγκαταστάσεις των Γυμνασίων.

Παρακαλούμε να ενημερώσετε τα Δημοτικά Σχολεία της αρμοδιότητάς σας.

Με την ευκαιρία της επικοινωνίας μας σας ευχόμαστε

Καλή Χρονιά με υγεία και δύναμη για το 2024

Με τιμή,