ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΛΗΨΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ΠΑΙΔΙΩΝ ΚΑΙ ΕΦΗΒΩΝ-ΔΙΩΝΗ για το σχολικό έτος 2023-2024 ΣΤΟ ΚΥ ΠΑΤΗΣΙΩΝ.

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι το Κέντρο Υγείας Πατησίων συμμετέχει στο πρόγραμμα ΔΙΩΝΗ,  που στόχο έχει την αντιμετώπιση προβλημάτων υγείας των μαθητών και την δωρεάν χορήγηση του Ατομικού Δελτίου Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.).

Οι ηλικίες των μαθητών/τριών και εφήβων στους/στις οποίους /ες απευθύνεται η παρέμβαση/ πρόγραμμα είναι αυτές για τις οποίες προβλέπεται να συμπληρώνεται το Α.Δ.Υ.Μ., σύμφωνα με τη σχετική Κ.Υ.Α. ( Β΄1296/2014) και αφορούν στο Νηπιαγωγείο και στις τάξεις Α΄ Δημοτικού, Δ΄ Δημοτικού, Α΄ Γυμνασίου και Α΄ Λυκείου.

Ειδικότερα, η διενέργεια της προληπτικής ιατρικής εξέτασης θα πραγματοποιηθεί:

• στους Παιδικούς Σταθμούς ( για Α.Δ.Υ.Μ. εγγραφής στο Νηπιαγωγείο)
  • στα Νηπιαγωγεία ( για Α.Δ.Υ.Μ. εγγραφής στην Α΄ τάξη Δημοτικού)
  • στη Γ΄ τάξη Δημοτικού ( για Α.Δ.Υ.Μ. χρήσης στη Δ΄ τάξη Δημοτικού)
  • στη ΣΤ΄ τάξη Δημοτικού ( για Α.Δ.Υ.Μ. εγγραφής στην Α΄ τάξη Γυμνασίου ) και
  • στη Γ΄ τάξη Γυμνασίου ( για Α.Δ.Υ.Μ. εγγραφής στην Α΄ τάξη Λυκείου )

Οι παρεμβάσεις της προληπτικής εξέτασης των παιδιών και εφήβων θα πραγματοποιηθούν από 15 Μαρτίου 2024 έως τις 15 Ιουνίου 2024 εντός της Μονάδας Υγείας του Κέντρου Υγείας Πατησίων, κάθε Τετάρτη και Παρασκευή (με προγραμματισμένο ραντεβού από 8:00-14:00), από τους επαγγελματίες Υγείας του Σταθμού Προστασίας Μάνας και Παιδιού (Παιδίατροι και Επισκέπτριες Υγείας). Τα παιδιά θα συνοδεύονται από γονέα και θα έχουν μαζί τους το Βιβλιάριο Υγείας Παιδιού.

Η συμμετοχή των μαθητών/μαθητριών στο εν λόγω πρόγραμμα είναι προαιρετική, δωρεάν και πραγματοποιείται παρουσία γονέα με την ενυπόγραφη συγκατάθεση των γονέων/κηδεμόνων (επισυναπτόμενο Έντυπο 2).

Όσοι γονείς επιθυμούν να λάβουν μέρος στο πρόγραμμα, προκειμένου να εξασφαλίσουν έτσι δωρεάν το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητήθα πρέπει να καταθέσουν στο σχολείο μας την ενυπόγραφη συγκατάθεση (δείτε στα συνημμένα στο τέλος της ανάρτησης). Στη συνέχεια τα στοιχεία σας  θα αποσταλούν μέσω του σχολείου στο Κέντρο Υγείας Πατησίων και αυτό θα επικοινωνήσει μαζί σας για τον προγραμματισμό της εξέτασης. Στο έντυπο συγκατάθεσης χρειάζεται να αναφέρετε το ΑΜΚΑ του μαθητή/της μαθήτριας, το ονοματεπώνυμο του γονέα/συνοδού και το τηλέφωνο επικοινωνίας.